DD2026!
Häng med på årets roligaste och största ungdomstävling!Tvådagarstävling för ungdomar och juniorer, med både etappresultat och sammanlagt resultat. För att få sammanlagt resultat ska samma par springa både stafetten och patrulltävlingen.
Lördag 17 oktober är det medeldistansstafett i 2-mannalag.
Söndag 18 oktober är det patrulltävling i ultralång distans.
På lördagens stafett brukar många lag vara utklädda till allt möjligt, fantasin sätter gränserna (kläderna måste kunna få plats i minibussen).
Avfärd
Vi åker från Åby Arena fredag 16 oktober, med minibussar som OKK hyrt, Preliminär avresa kl 16.00Vi stannar och äter middag vid IKEA Västerås.
Hemkomst
Söndag kväll, Åby arena.
Boende
På hårt underlag i Bjursås klubbstuga, ta med det du behöver för att sova (ex luftmadrass, sovsäck, kudde m.m.).
Mat
På fredagen äter vi på vägen upp, IKEA Västerås.
Vi ordnar gemensam frukost lördag och söndag, inköp görs av ledarna.
På tävlingen erbjuds fältlunch i form av pastasallad, vi bokar detta om du inte meddelar annat.
Lördag kväll, ej ännu bestämt, antingen äter vi på restaurang inne i Falun eller så lagar vi maten själva.
Beroende på när vi kommer iväg från tävlingen på söndagen så kan det eventuellt bli ett matstopp även på hemvägen.
Utrustning
Sovgrejer enligt ovan. Det kan vara kallt i mitten av oktober, ta med varma kläder! Utöver det vanliga (orienteringskläder, skor, SI-pinne, kompass, handduk m.m.) så är det bra att ta med tunn mössa och handskar att springa i, underställ både att springa i och efteråt, mössa och vantar till efteråt. Kom ihåg stövlar/kängor om det ser ut att bli blött.
Anmälan
All anmälan till Daladubbeln sker på Daladubbeln stafett:https://eventor.orientering.se/EventAdmin/Edit/52218
Sista dag för anmälan till Daladubbeln är fredag den 2e oktober
Anmälan till öppna klasser gör man på:
Lördag: https://eventor.orientering.se/Events/Show/56843
Söndag: https://eventor.orientering.se/Events/Show/56844
Sista dag för anmälan till öppna klasser är fredag den 16e oktober
Vi vill också att ni anmäler er här på OKK hemsida, gör det så snart som möjligt, dock senast den 1e Oktober, detta så vi vet hur många minibussar vi behöver boka.
Kostnad
OK Kolmården står för boende och resa och anmälningsavgift förstås.Du betalar för maten.
Frågor
Kontakta Ledarna
Nicklas Levinson : levinsonnicklas@gmail.com, 0721440062
Erik Engvall : erikengvall@hotmail.com, 072-4066741
Ansvarig: Ungdomsledarna
Totalt antal anmälda: 25 st
Anmälda i klass: 25 st.